Obchodníci s ľuďmi ovládajú rozmanité spôsoby, ktorými zneužívajú ľudské sny a manipulujú človeka, aby spravil riskantné, neuvážené rozhodnutia.

Mnohí ľudia zo Slovenska odchádzajú do zahraničia, aby si tam zarobili, naučili sa jazyk, získali skúsenosti. Ani mimo našej krajiny sa však výhodné pracovné príležitosti nehľadajú ľahko. Aby človek získal legálnu a bezpečnú prácu, musí si vopred zistiť dostatok informácií a vybaviť si množstvo dokumentov. Takáto príprava si väčšinou vyžaduje veľa času a úsilia a je dôležité myslieť aj na počiatočné finančné výdavky. Omnoho rýchlejší spôsob, ktorý mnohí ľudia uprednostňujú, je vziať prvú ponuku, ktorá príde. Radšej volia rýchlu prácu „cez známeho“ alebo idú do zahraničia tzv. „načierno“, či cez neoverenú pracovnú agentúru. Rovnaké riziko predstavuje aj „predstieranie lásky“ či zoznamovacie inzeráty alebo inzeráty ponúkajúce sobáš s cudzincom.

Je ľahké podľahnúť sľubom typu „všetko ti vybavím, cestu a ubytovanie máš zadarmo, zarobíš päťkrát toľko ako na Slovensku“. Vopred dohodnutá, legálna práca s riadnou pracovnou zmluvou, na ktorej získanie a preverenie ste urobili maximum, však so sebou nesie oveľa menšie riziko, že sa stanete obeťou obchodníkov s ľuďmi.

Pozri tiež sekciu Práca v zahraničíUžitočné rady