Obchodovanie s ľuďmi je rozšírené na celom svete. Jeho obeťou sa môžeš stať takmer v každej krajine, ktorú si vyberieš za cieľ svojej cesty. Obete obchodu s ľuďmi zo Slovenska najčastejšie končia v ekonomicky vyspelých krajinách Európy, ako je Veľká Británia, Nemecko, Taliansko, Belgicko či susedné Česko. To však neznamená, že ostatné krajiny sú v tomto smere bezpečnejšie.

Po príchode do zahraničia obchodníci obetiam väčšinou zoberú cestovné doklady ako pas alebo občiansky preukaz, často pod zámienkou vybavovania formalít alebo násilím. Bez nich sa obeť stáva zraniteľnejšou.

Ženy aj muži, ktorí sú nútení k práci rôzneho druhu, za ňu často nedostávajú žiadne peniaze alebo len minimum, pretože obchodníkom musia splácať vymyslený „dlh” za sprostredkovanie práce, cestu a podobne. Pri najmenšom odpore sa obchodníci vyhrážajú, že ublížia aj ich rodine a blízkym, keďže často poznajú ich domácu adresu. Ženy a dievčatá nútené vykonávať prostitúciu sú často ohrozované vyhrážkami a násilím. Obchodníci ich kontrolujú prostredníctvom mobilných telefónov alebo podávaním drog či liekov.

Únik je takmer nemožný. Obete sú prísne strážené, keďže pre obchodníkov sú výnosným tovarom, ktorý možno – na rozdiel od drog a zbraní – predávať opakovane noc čo noc!