Bezpečné cestovanie

Ako sa nestratiť vo svete

Medzinárodná organizácia pre migráciu

Dvaja poľskí občania odsúdení vo Veľkej Británii za obchodovanie s ľuďmi

Bratov, ktorí nalákali 18 mužov z Poľska na prácu v sklade spoločnosti Sports Direct, odsúdil korunný súd v Nottinghame na šesť rokov za mrežami za trestný čin moderného otroctva. Dvojica mužov mala pod kontrolou doklady a príjmy obetí a vyhrážala sa im násilím. V rokoch 2015 a 2016 sa týmto spôsobom mali obohatiť o 35 000 libier. Prípad bol odhalený po tom, ako sa jednej z obetí podarilo utiecť a kontaktovať políciu. Práca pre vykorisťovaných Poliakov bola sprostredkovaná agentúrou Transline, ktorá však vylúčila akúkoľvek spojitosť s odsúdenými mužmi.

ZDROJ: aktuality.sktheguardian.com Prevzaté dňa: 30.01.2017

Pozor na agentúry bez povolenia na sprostredkovanie práce

V minulom roku v Českej republike prebehlo viac ako 400 kontrol, ktoré sa zameriavali na dodržiavanie povinností spojených s agentúrnym zamestnávaním a na nezákonné sprostredkovanie práce. Okrem 33 nelegálne zamestnaných osôb, úrady odhalili aj 54 agentúr, ktoré sprostredkovávali prácu bez povolenia. Agentúry využili medzery v legislatíve a vyhli sa dodržiavaniu podmienok stanovených zákonom. Ľudia, ktorí sú zamestnaní cez takéto pseudoagentúry, dostávajú plat v hodnote minimálnej mzdy a zvyšnú dohodnutú časť im agentúra vyplatí „na ruku“ alebo vo forme cestovných náhrad. Takto okrádajú o výhody a peniaze zamestnancov aj štát.

Na čo si dávať pozor pri hľadaní zamestnania a ako odhaliť podvodné praktiky agentúr sa dozviete v článku.

ZDROJ: finance.idnes.cz Prevzaté dňa: 27.01.2017

Kampaň Červené stužky upozorňuje aj na obchodovanie s ľuďmi

1. december je známy ako Svetový deň boja proti AIDS. Na Slovensku na túto problematiku upozorňuje kampaň Červené stužky, ktorá sa okrem témy HIV a AIDS sa venuje aj otázkam prevencie látkových a nelátkových závislostí a vzdelávaniu v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Do kampane, ktorá sa na Slovensku uskutočnila už desiaty rok, sa zapojilo 520 škôl a školských zariadení na Slovensku. Na záverečnom stretnutí vytvorili študenti z viacerých škôl „živú“ stužku, aby tak vyjadrili podporu kampani a osvete o AIDS.

ZDROJ: ucn.skcervenestuzky.sk Prevzaté dňa: 11.01.2017
AUTOR FOTOGRAFIE: Vlastimil Čičmanec

Slovenská polícia odhalila prípady nútených sobášov

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii odhalili prípady nútených sobášov žien zo Slovenska. V prvom prípade boli Slovenky pod zámienkou výhodnej práce vylákané do Nemecka a nútené k sobášu so Srbmi. Sobáše sa uskutočňovali v Dánskom kráľovstve. Len jednej Slovenke zo siedmych sa podarilo zabrániť sobášu kladením odporu. Obvinenému Košičanovi teraz za trestný čin obchodovania s ľuďmi hrozí až 12 ročný trest odňatia slobody.

ZDROJ tvnoviny.sk; noviny.sk; kosicednes.sk
Prevzaté dňa 03.10.2016

Ako spolu súvisia olympijské hry a obchodovanie s ľuďmi?

Brazílske rehoľníčky počas letných Olympijských hier v Riu de Janeiro spustili kampaň s názvom „Hraj o život“. Táto kampaň má upozorniť na sexuálne zneužívanie detí a mladistvých. Jej cieľom je vzdelávať mládež a tiež povzbudiť verejnosť, aby sa nebála a ohlasovala úradom prípady, v ktorých došlo k zneužívaniu či obchodovaniu s ľuďmi.

Keď sa v roku 2014 v Brazílii konali Majstrovstvá sveta vo futbale, rehoľníci usporiadali podobnú kampaň nazvanú „Volanie o život“. Výsledkom bol nárast počtu nahlásenej trestnej činnosti až o 42 percent.

ZDROJ: sk.radiovaticana.va, zasvatenyzivot.sk Prevzaté: 31.08.2016

Pripomíname si Svetový deň proti obchodovaniu s ľuďmi – 30. júla

Svetový deň proti obchodovaniu s ľuďmi je dôležitým momentom na prejavenie solidarity obetiam obchodovania s ľuďmi po celom svete, píše generálny riaditeľ IOM William Lacy Swing. Podľa jeho slov sa tento rok môže táto problematika udržať aj v centre pozornosti svetových lídrov, ktorí sa 19. septembra stretnú na summite OSN k téme utečencov a migrantov.

Viac informácií nájdete na: weblog.iom.int

ZDROJ: weblog.iom.int Prevzaté dňa: 29.07.2016

V júni 2016 vyšla Správa USA o obchodovaní s ľuďmi vo svete

Správa o obchodovaní s ľuďmi je každoročne publikovaná Ministerstvom zahraničných vecí Spojených štátov amerických. Zameriava sa na spracovanie informácií týkajúcich sa problematiky obchodovania s ľuďmi v týchto oblastiach:

• ochrana a podpora obetí,
• prevencia,
• postup pri trestných konaniach s páchateľmi,
• odporúčania, čo môžu v budúcnosti v týchto oblastiach zlepšiť.

Správa má celosvetový dosah, pokrýva až 188 štátov. Hodnotené štáty sú zaradené do troch skupín, podľa ich snahy v boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Slovenská republika bola tento rok zaradená v najvyššej 1. skupine už šiestykrát po sebe.

Celé znenie správy v anglickom jazyku je možné nájsť aj vo formáte PDF na stránke: state.gov/documents

ZDROJ: state.gov Prevzaté dňa: 26.07.2016

Piati Slováci obvinení z obchodovania s ľuďmi

Dvaja muži z Košíc a ďalší traja z Rimavskej Soboty boli obvinení z obchodovania s ľuďmi. Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii za posledné dva týždne vzniesla obvinenia v dvoch prípadoch obchodovania s ľuďmi, o čom informovala Denisa Baloghová, hovorkyňa prezídia Policajného zboru.

Prvý prípad sa týka 28-ročnej ženy, ktorú vylákali do Belgicka s prísľubom dobre platenej práce. Predstava vysokého zárobku sa však rýchlo rozplynula, keď ju po príchode na miesto zatvorili v byte, kde ju držali, až kým ju vyhrážkami nedonútili vydať sa v Dánsku za muža indickej národnosti. Obvinení mali získať minimálne 5000 eur a po dokázaní viny im hrozí trest odňatia slobody od 7 do 12 rokov.

V druhom prípade pôjdu pred súd traja muži z Rimavskej Soboty, vo veku 39, 52 a 56 rokov. Len 19-ročná bezdomovkyňa bola vyvezená do Nemecka, kde ju na rôznych miestach nútili žobrať. Peniaze, ktoré žobraním počas troch mesiacov zarobila vždy musela odovzdať obvineným. Tým za tento čin hrozí trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov. Po vyslobodení bola obeť zaradená do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi a bola jej poskytnutá potrebná asistencia.

ZDROJ: webnoviny.sktopky.sk Prevzaté dňa 22.06.2016

V roku 2015 IOM pomohla 7 000 obetiam obchodovania s ľuďmi

Počas roka 2015 IOM pomohla takmer 7 000 obetiam obchodovania s ľuďmi v 115 krajinách sveta. Celkový počet prípadov novodobého otroctva vzrástol takmer o 9% v porovnaní s minulým rokom.

Až 74% obetí, ktorým IOM pomohla, bola obchodovaná za účelom nútenej práce, najčastejšie v sektoroch ako je stavebníctvo, práca v domácnosti alebo rybárstvo. Sexuálne vykorisťovanie zaznamenala IOM v jednej pätine z celkového počtu prípadov. Kombinácia pracovného a sexuálneho vykorisťovania bola prítomná v ďalších 5% prípadov, pri ktorých IOM poskytovala asistenciu.

Minuloročnými obeťami boli v 55% prípadoch muži. Osoby, ktorým IOM v roku 2015 pomohla, boli v priemere obchodované po dobu 3 rokov, pričom najdlhšia doba vykorisťovania bola 25 rokov. Zistené údaje tak zvyšujú povedomie verejnosti o tom, že obchodovanie s ľuďmi nemusí vždy zahŕňať sexuálne vykorisťovanie a obeťou sa môže stať rovnako muž, ako aj žena.

Obchodovanie s ľuďmi sa týka aj detí, ktoré tvoria 13% všetkých obetí. V prípade sexuálneho vykorisťovania je dieťa každou piatou obeťou.

IOM je najväčším poskytovateľom služieb obetiam obchodovania s ľuďmi vo svete. S implementáciou programov proti obchodovaniu s ľuďmi začala už v roku 1994 a odvtedy pomohla už viac ako 70 000 obetiam obchodovania a vykorisťovaným migrantom.

ZDROJ: iom.int Prevzaté dňa 20.06.2016

Slovenskí bratia odsúdení za obchodovanie s ľuďmi

Korunný súd v Maidstone južne od Londýna odsúdil dvoch bratov zo Slovenska na šesť rokov väzenia pre trestný čin obchodovania s ľuďmi so zámerom vykorisťovania svojich slovenských spoluobčanov. Rozsudok bol vynesený po mesačnom procese.

Jedna z obetí incident nahlásila na polícii v septembri 2012, na základe čoho sa prípadom začala zaoberať polícia v Kente a Essexe. V novembri 2013 boli uskutočnené domové prehliadky, pri ktorých boli nájdené ďalšie obete nútené žiť v neľudských podmienkach a neustálom strachu z páchateľov.

Jedna z obetí uviedla, že v roku 2005 sa na Slovensku ocitla bez domova a do Británie odišla kvôli sľúbenej práci a ubytovaniu. Podľa výpovedí ďalších štyroch obetí aj ich presvedčili rovnaké sľuby. Bratia svojim obetiam po príchode do Británie pomohli vytvoriť si účet v banke, ktorým následne disponovali iba oni, odobrali im doklady a ponechali si takmer celý ich zárobok.

ZDROJ: netky.sk (prevzaté dňa 17.06.2016)

« Staršie články

© 2024 Bezpečné cestovanie

Hore ↑
Táto stránka neposkytuje záväzné právne stanoviská. IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu nenesie zodpovednosť za škodu spôsobenú nesprávnym použitím informácií na nej uvedených.